Aktuality

Ženy psychicky víc vydrží a v těžké situaci se nepodělají, říká osmdesátiletá horolezkyně Dina Štěrbová

Jana Ciglerová

Dina and Balti woman Azra

Dina Štěrbová ve svých milovaných horách s místní ženou Azrou. Foto: Viťa Dokoupil, CzechHospital.cz

Dina Štěrbová vylezla na dvě osmitisícovky v dobách, kdy ještě ženy s cepíny a mačkami byly raritou. V pákistánských horách později postavila nemocnici, kam se chystá znovu vyrazit, jen co se otevřou hranice. Asii dobře zná a nepřekvapilo ji, že pandemie vypukla zrovna v Číně. „Ve vzduchu je tam silná agrese,“ říká horolezkyně slovenského původu, která před měsícem oslavila osmdesátku.

ISLAMABAD: Premiér Imran Khan v sobotu řekl, že Pákistán balancuje na napnutém laně, aby dosáhl rovnováhy mezi omezením nezbytným ke zpomalení šíření koronaviru a zajištěním, aby jeho lidé nezemřeli hladem a ekonomika se nezhroutila.
Předseda vlády uvedl, že výskyt chudoby na subkontinentu je vysoký a Pákistán si je vědom tíživé situace, v níž se jeho lidé nacházejí.
„Na subkontinentu s vysokou mírou chudoby stojíme před těžkou volbou rovnováhy mezi izolací nezbytnou ke zpomalení/ zabránění šíření viru COVID19 a zajištěním toho, aby lidé nezemřeli hladem a naše ekonomika nezkolabovala. Takže jdeme po laně.“

Sedmá pečeť - Malba na dřevě švédského filmového režiséra Ingmara Bergmana je inspirována středověkými malbami a příběhy z časů křižáckých výprav. Přitom však klade otázky, kterými se trápí i moderní člověk. A možná víc než jeho středověký předobraz

Autor: Dina Štěrbová

Když vidím na obrazovce záběry přeplněných nemocnic a vylidněných metropolí, samovolně se mně vybavují scény ze slavného filmu „Sedmá pečeť", natočeného Ingmarem Bergmanem v roce 1957. Nepomyslela jsem na něj dlouhá léta a film již není v běžné distribuci, ale i navzdory tomu zůstává kultovním a mnoho lidí, laiků i odborníků, jej řadí mezi desítku nejlepšího, co bylo kdy natočeno.

V tuto roční dobu se pomalu blíži čas narozenin paní Věry Šormové, kterou humanitární pracovníci, ale i veřejnost zná jako "pletací babičku". Letos to ale bude výjimečné jubileum, protože 14. února 2020 uplyne přesně sto let ode dne kdy paní Věra přišla na tento svět. Marně byste ji ale hledali v nějakém penzionu pro seniory či v domově důchodců. Stále žije samostatně, jen s minimální nezbytnou pomocí svých blízkých ve svém malém pražském bytě na Pohořelci. Je sice již fyzicky slaboučká a zdraví jí také neslouží jako kdysi, ale drží se, jak sama říká a každý den se snaží naplnit něčím pozitivním i když je to pro ni čím dál těžší.

Vážení a milí přátelé České nemocnice v Arandu!

Viťa Dokoupil v pořadu Gejzír na ČT - Gejzír červen 2019

Viťa v pořadu Gejzír na ČT

­