Czech Hospital již od roku 2007 zachraňuje životy a léčí nemocné, nejvíce děti. Celou tu dobu zajišťujeme pro ni léky, přístroje, údržbu budovy a mnoho dalšího, o čem se můžete dočíst i zpětně na těchto stránkách. Za největší úspěch považujeme, že od roku 2007 nám zemřely na zimní zápal plic jen dvě děti, zatímco předtím jich umíralo v průměru 10-15 ročně. Také nás až zamrazilo, když nemocnice jednorázově zachránila životy 136 malých dětí, které v únoru 2017 onemocněly speciálním druhem zánětu mozkových blan a bez antibiotik z naší nemocnice by byly všechny zemřely. To je ale jen pomyslný vrchol ledovce těch 14 let. Podařilo se i mnoho jiných věcí v posunu kvality života i přístupu ke vzdělání obyvatel Arandu a vlastně celého údolí Basha, vzdáleného cca 100km od K2.

Stále ale před námi stojí největší a nejtěžší úkol v podobě zajištění samostatné udržitelnosti tohoto projektu. Je to ono již trochu zprofanované, ale stále výstižné heslo: " Nerozdávejte ryby, rozdávejte udice!"

Je evidentní, že vesničané, kteří provozují zemědělství na středověké úrovni, nejsou schopni tímto způsobem vytvořit "udici", tedy v tomto případě nadhodnotu, ze které by bylo možné nemocnici financovat. Jako jedinou možností se nám po zralé úvaze jeví možnost poskytování ubytovacích, stravovacích, průvodcovských, organizačních, nosičských a všemožných dalších služeb návštěvníkům jak z ciziny, tak i rostoucí domácí klientele.

Za tímto účelem jsme již iniciovali v Arandu zárodek kempu, poskytujícího základní ubytovací a hygienické služby. Důležité je ale také vytvořit skupinu schopných horolezců a vůdců, kteří by zajistili příchozím kvalitní a bezpečné služby jak při horolezeckých tak i trekařských aktivitách na nejrůznějších úrovních. Baltiové jsou horami odkojeni, pohybují se tam jak sněžní levharti. Aby však nebyli svým klientům nebezpeční, anebo aby si tito nepřivedli nosiče a vůdce odjinud, je potřeba zajistit možnost vyškolení místních v základní lezecké i expediční technice. Přímo nad vesnicí v místě Senčecha mají Aranďané skalní stěnu, vhodnou k nácviku techniky skalního lezení, jištění i všeho co s tím souvisí. Mohla by zde po Czech Hospitalu, Czech Campsitu i Czech hostelu vzniknout i Czech climbing school, na které by se mohli místní všechno potřebné naučit a pak se zlepšovat.

Aranďané by si to moc přáli, souvislosti chápou velmi dobře, má to jen malý háček: nemají prakticky žádný lezecký materiál ani prostředky na jeho zakoupení. Poprosili nás o pomoc a já bych tuto prosbu chtěla na tomto místě tlumočit horolezecké veřejnosti: "Darujte, prosím, cokoliv můžete, nemusí to být nové, stačí když to bude funkční :

lana, smyčky, karabiny, osmy, skoby, vklíněnce, úvazky, stoupací železa, cepíny, kladiva, přilby..... jaký koliv lezecký materiál, který můžete postrádat. " Jeho shromáždění je základním předpokladem pro to, aby mohla v Arandu vzniknout "Czech Climbing School" a tím i lidé, schopni nabízet kvalitní průvodcovské, lezecké i ostatní potřebné služby. Výtěžek z nich by pak mohl být z části použitý na provoz Czech Hospital, čím by se postupně zajistila její budoucí trvalá samo udržitelnost.

Moc Vám za Vaše pochopení děkujeme.